Woda (tlenek wodoru) – związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.
Czy wiesz, że woda ma wpływ na Twoją cerę, nastrój czy efektywność w pracy? Twoje ciało składa się w około 60% z wody, która jest niezbędna do funkcjonowania wszystkich komórek Twojego organizmu.
WODA JEST NIEZBĘDNA DO ŻYCIA
To prosta, ale bardzo istotna zasada. Aby organizm funkcjonował prawidłowo pod względem fizycznym i psychicznym, konieczne jest utrzymanie właściwego stanu nawodnienia. Ciało ludzkie składa się przede wszystkim z wody. Jej zawartość zmienia się wraz z wiekiem – od około 75% u dzieci do 60% u osób dorosłych. Bez jedzenia człowiek może przeżyć nawet 50 dni, natomiast bez wody – nie dłużej niż kilka dni, nawet w chłodnym klimacie. Ponad połowę składu ciała człowieka stanowi woda. Im młodszy organizm, tym większa jest jej zawartość. Woda jest niezbędna do utrzymania właściwej temperatury ciała, odpowiedniego ciśnienia krwi i napięcia tkanek. Należy pamiętać, że w organizmie trwa ciągła wymiana płynów. Z ich pomocą tlen i substancje odżywcze trafiają do komórek, a produkty przemiany materii są usuwane z organizmu. O ilości wypijanej wody w pierwszej kolejności nie powinno decydować pragnienie, które nie zawsze jest silnie odczuwalne, lecz nasza świadomość, jak istotne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia ma dobre nawodnienie organizmu. Im większy wysiłek fizyczny, wyższa temperatura otoczenia, tym więcej wody powinniśmy dostarczać organizmowi.